Arrow
Arrow
Magia ukryta w drewnie
Slider

„Czy mój taras można jeszcze naprawić?”

Niewłaściwa konserwacja i zabezpieczenie tarasu może doprowadzić do jego uszkodzenia. Jeśli narażamy go na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, musimy być świadomi, że czeka nas naprawa. Najpierw jednak musimy postawić odpowiednią diagnozę, poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy. Jeśli problemem było niezbyt wytrzymałe drewno czy niewłaściwa lokalizacja tarasu, to czekają nas spore wydatki, żeby doprowadzić taras do stanu używalności. Niekiedy kłopoty wynikają z nieprawidłowej obróbki blacharskiej czy innych błędów wykonawczych.

ladybug-1373906_960_720
Aby sprawdzić stan desek tarasowych i ocenić ich przydatność do dalszej eksploatacji, powinniśmy użyć młotka. Jeśli w trakcie ostukiwania usłyszmy dźwięczny odgłos, wtedy można uznać drewno za zdrowe. Niepokojące będą na pewno głuche i stłumione odgłosy. Ponadto, dokładnie zweryfikujmy, czy na deskach nie zalegają żadne grzyby, glony, porosty czy mchy. Nie pozostańmy obojętnie na żadne pęknięcia, spaczenia czy niewłaściwe zakotwiczenia łączników.

Jesień – ze względu na zmienną pogodę – nie jest idealnym momentem na renowację tarasu, ale mimo wszystko warto to zrobić przed zimą, odpowiednio zabezpieczając deski kompozytowe czy drewniane przed mrozem. Pamiętajmy, że dla naturalnego drewna okres jesienno-zimowe jest bardzo wymagający. Największym problemem mogą być zmiany temperatur i wilgotności. Dlatego warto przeprowadzić dokładną inwentaryzację wczesną jesienią, jeśli nie zrobiliśmy tego na wiosnę.

Kolejną czynnością, którą warto przeprowadzić przed zimą to kontrola legarów, mając na uwadze fakt, że są bardzo narażone na zagrzybienie, wskutek niedostatecznego przewiewu i zaciemnienia. Najbardziej niebezpieczne miejsca to połączenia desek i legarów, co ma związek z zatrzymywaniem się tam wody kapilarnej.

Jeśli zarówno deski, jak i legary nadają się do użytkowania i nie wymagają wymiany, wystarczy jedynie odpowiednie je wyczyścić. Do tego celu wystarczy tylko szczotka i woda, ewentualnie myjka ciśnieniowa. Później czekamy aż się wysuszą i korzystając z profesjonalnych środków, impregnujemy drewno. Jednak zanim to zrobimy, polecamy przeszlifować deski papierem ściernym. Jest to istotne, bowiem gładka powierzchnia o wiele szybciej wysycha. Zmniejsza się również ryzyko, że zaatakują ją grzyby czy glony.

Jeśli taras jest w kiepskim stanie i został wykonany z tanich gatunków drewna, wtedy bardziej opłacalna jest budowa nowej konstrukcji, niż wymiana poszczególnych elementów.


admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *