Czy izolacja to niezbędny etap budowy tarasu drewnianego? Jakie konsekwencje nas czekają, jeśli zaniedbamy ten element? Jaka jest idealna izolacja? Już spieszymy z wyjaśnieniem.
Taras – zwłaszcza latem – to atrakcyjne miejsce do odpoczynku, które bywa nazywane „przedłużeniem salonu”. Głównie ze względu na jego reprezentacyjną funkcję. Wizytówka naszego domu. Właśnie dlatego – poza wyglądem – powinniśmy dbać o przygotowanie podłoża tarasu, unikając tym samym kosztownych napraw. Efekty zaniedbania bywają widoczne już po pierwszym sezonie.
To jednak nie koniec przykrych konsekwencji, bowiem wilgoć – zwłaszcza w okresie jesiennym – szybko przedostaje się nawet do… domu, a konkretnie pomieszczeń, które sąsiadują z tarasem. Z kolei latem największe zagrożenie czeka nas ze strony promieniowania UV i zbyt wysokich temperatur. Izolacja jest szczególnie w krajach takich jak Polska, gdzie problemem jest zmienna temperatura. Szczególnie niebezpieczne jest działanie wody, która może być przyczyną korozji, a w skrajnych przypadkach nawet pękania betonu.
Papa podkładowa czy folia w płynie?
Na rynku znajdziecie mnóstwo dostępnych rozwiązań, które mają swoje wady i zalety. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie podłoża przed wodą, choć różnią się od siebie właściwościami. Zanim dokonamy właściwego wyboru, powinniśmy mieć pełny obraz sytuacji i potencjalnych zagrożeń. Np. papa podkładowa może wytwarzać dość nieprzyjemny zapach, a także istnieje duże prawdopodobieństwo, że zaczną powstawać rozszczelnienia izolacji na łączeniach. Jest to bardziej odczuwalne zwłaszcza podczas intensywnych upałów.
Innym rozwiązaniem jest folia w płynie czy izolacja bitumiczna, które są bardzo wymagające, bowiem niezbędne jest wcześniejsze zagruntowanie podłoża, a każdy etap musi być poprzedzony przerwą, aby izolacja mogła spokojnie wyschnąć. Jeśli zdecydujemy się na folię czy izolację bitumiczną, pamiętajmy, żeby wybrać model, który odpowiednio zabezpieczy powierzchnię przed wysokimi temperaturami czy promieniami UV.
Jeszcze innym sposobem jest użycie masy uszczelniającej, która posiada szybkoschnące właściwości i nie wymaga gruntowania. Po jej zaaplikowaniu można montować deski tarasowe nawet po 24 godzinach!