Arrow
Arrow
Magia ukryta w drewnie
Slider

Egzotyka ukryta w tarasie

Massaranduba – zwana bardziej oficjalnie Manilkara bidentata – należy do rodziny Sapotaceae. Terminologia wydaje się być skomplikowana, ale ten gatunek to prosty, a zarazem piękny przedstawiciel egzotyki wśród drzew, który cieszy się bardzo dużą popularnością. Głównie ze względu na wysoką odporność na działanie wszelkich czynników atmosferycznych (deszcz, śnieg czy wiatr), ścieranie, chemikaliów, a także biodegradację.

Manilkara_bidentata_MHNT.BOT.2010.6.32
Jeśli chodzi o pochodzenie, to Massarunduba najczęściej występuje na terenach Kolumbii, Peru czy Brazylii, a osiąga nawet 50 metrów wysokości (!), natomiast średnica pnia dochodzi do 120 centymetrów.

Wyróżnia się również niezwykle jednolitą i delikatną strukturą, więc z czasem nie zmienia swoich parametrów technicznych, a proces starzenia praktycznie go nie dotyczy.
Massaranduba początkowo jest zazwyczaj jasnoczerwona, a później – pod wpływem intensywnych promieni słonecznych – może przeobrazić się w szlachetną karmazynową barwę. Zachowanie naturalnego koloru można osiągnąć poprzez stosowanie specjalnych olejów pielęgnacyjnych, które gwarantują dodatkową ochronę, głównie zewnętrznym konstrukcjom, bardziej narażonym na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Aby nasz taras prezentował się okazale przez cały czas, konieczne jest wykonywanie jego renowacji minimum dwa razy w roku, najlepiej przed i po zimie. Jeśli zaniedbamy ten element pielęgnacji, istnieje ryzyko wystąpienia procesu patynowania drewnianej powierzchni, co w efekcie doprowadzi do zmiany koloru na srebrno-szary.

Ponadto, ten egzotyczny gatunek wyróżnia się trwałością i uniwersalnością, bowiem jego właściwości są wykorzystywane zarówno przy elementach wykończeniowych (m.in. podłogi czy schody), ale również przy architekturze ogrodowej. Świetnie odnajduje się w towarzystwie zarówno klinkieru, jak i zieleni ogrodu, jednocześnie odstraszając larwy owadów.

Należy jednak pamiętać, że Massarunduba cechuje się sporą twardością oraz gęstością, zatem przed wkręceniem śrub powinniśmy dokonać nawiercenia.

Wiele było na temat uniwersalności tego gatunku drzewa, ale nie wspomnieliśmy, że – ze względu na wytrzymałość i właściwości mechaniczne – stosowany jest także do produkcji… instrumentów muzycznych (np. gryfów do  smyczków). Massarunduba – piękno, trwałość i uniwersalność w jednym.


admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *