Aranżacja tarasu – jako przedłużenia salonu – to nie lada wyzwanie dla projektanta, który musi wziąć pod uwagę potrzeby mieszkańców. Jedni taras traktują jako miejsce do relaksu, dzieci do zabawy, a jeszcze inni przyjmują tutaj swoich biznesowych wspólników. Zatem gabinet może być śmiało nazywany aranżacyjnym kameleonem, pod warunkiem, że wszystkie składniki zostaną dodane ze smakiem. Nie możemy stworzyć miejsca, które będzie ociekało kiczowatością.
Taras najlepiej zaprojektować już na etapie budowy domu. Wtedy dużo łatwiej dopasować wszystkie brakujące elementy, mając na uwadze, co zamierzamy na tym tarasie robić.
Jak już wspomnieliśmy, taras najczęściej bywa przedłużeniem salonu, ale – głównie ze względów technicznych – należy pomyśleć o szczelinie, która zapewni odpowiednią izolację. Ponadto, jeśli fundament będzie łączył taras i dom, wtedy istnieje spore ryzyko, że zwyczajnie dojdzie do przełamania. Obie to powierzchnie pracują zupełnie inaczej, dlatego powinniśmy je taktować indywidualnie.
Szukając miejsca na taras, niezbędne jest uwzględnienie ilości światła słonecznego, które może nam umilać czas lub… przeszkadzać. Jeżeli pracujemy w domu i potrzebuje światła do południa, wtedy polecamy zaprojektować taras od strony wschodniej. Z kolei, jeśli ma nam służyć jedynie do odpoczynku po pracy, wtedy bardziej odpowiednia będzie strona południowo-zachodnia.
Absolutnie nie powinniśmy się przejmować promieniami słonecznymi, które przeszkadzają w relaksie. W takiej sytuacji polecamy zamontowanie drewnianej ściany, obrośniętej pnącymi roślinami.
Jeżeli taras będzie dość często eksploatowany – nie tylko podczas poobiedniej drzemki – wtedy nie obędzie się bez zadaszenia, które ochroni nas przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Z kolei jesienią będziemy szukać każdej możliwości, aby skorzystać ze słońca, zatem „złotym środkiem” będzie w takiej sytuacji pergola porośnięta roślinami zrzucającymi liście, kiedy przyjdzie chłód.
Przy budowie tarasu drewnianego nie można pominąć właściwego umiejscowienia spadku, najlepiej w przeciwnym kierunku niż dom, aby przy budynku nie tworzyła się kałuża, gdyż w ten sposób tworzy się zawilgocenie.