Arrow
Arrow
Magia ukryta w drewnie
Slider

Budowa podłogi na legarach

Drewniane podłogi wzbudzają zachwyt i nadają pomieszczeniu niepowtarzalny klimatu. Potrafią całkowicie zmienić charakter wnętrza, nadając mu ciepła oraz swojskości. Nic więc dziwnego, że w ostatnim czasie szczególną popularnością cieszą się deski tarasowe, wykorzystywane na zewnątrz budynku. Budowa dodatkowej powierzchni balkonowej może odbywać się na kilka sposobów. Najczęściej wykorzystywanym jest kładzenie podłogi na legarach.

3717324105_4404326a57_bCzym są wspomniane legary? To nic innego jak drewniane belki, które służą za podkład podłogowy. Zazwyczaj stosuje się je jako podstawki pod ciężkie przedmioty. Świetnie nadają się do budowy tarasu, ze względu na swoją wytrzymałość. Zapewniają idealnie gładką i płaską bazę, co umożliwia wyłożenie stabilnego podłoża. W jaki sposób zbudowana jest podłoga na legarach?

Przy wykładaniu każdego podłoża należy p11amiętać, że wszelkie prace montażowe powinny rozpocząć się dopiero po wykonaniu etapów związanych z tynkowaniem oraz wyschnięciem budynku. W przeciwnym razie świeżo położona podłoga może powodować problemy, takie jak jej wypaczenie czy zagrzybienie. Dopiero gdy mamy stuprocentową pewność, że grunt jest przygotowany do dalszych prac, możemy zacząć montaż legarów.

Na oczyszczonym i suchym stropie żelbetowym układamy folię paroizolacyjną. Aby zapewnić jak najlepszy efekt takiej izolacji, należy złączyć wszystkie jej warstwy i skleić taśmą oraz wywinąć na przylegających ścianach. Wysokość zakładki powinna wynosić ok. 3-5 cm powyżej poziomu wykończenia podłogi w ostatecznej wersji. Następnie w miejscach, gdzie będą ułożone legary, należy przygotować pasy izolacji akustycznej, stworzone z filcu lub gumy technicznej. Taki zabieg zazwyczaj stosuje się w pomieszczeniach zamkniętych, jednak w przypadku tarasu również można go zastosować. Legary układane na spód powinny mieć szerokość przynajmniej 5-6 cm, a ich rozstaw zależny jest od planowanych obciążeń oraz grubości zastosowanych desek na taras.

Nie wolno zapominać o odpowiednim wypoziomowaniu legarów przed nałożeniem właściwej podłogi. Najlepiej wykonać to za pomocą łaty o długości 2m. Od góry warto je przymocować taśmą filcową. Będzie ona dodatkowo tłumić dźwięki uderzeniowe, które mogą pojawiać się podczas chodzenia. Jeśli chcemy, żeby nasza podłoga była ocieplona, warto wyłożyć ją wełną mineralną pomiędzy ustawionymi legarami. Takie rozwiązanie jest jednak bardziej przydatne w pomieszczeniu niż na otwartej przestrzeni na zewnątrz budynku. Płyty drewniane należy przymocować do belek za pomocą specjalnych wkrętów. Zapewni to stabilność podłoża oraz pozwoli uniknąć późniejszych problemów z ich osunięciem czy powstawaniem szczelin.


admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *