Sosna powszechnie uchodzi za mało odporny gatunek drewna. Dlaczego więc poleca się go jako materiał na tarasy? Sosna to nasz rodzimy gatunek, dostęp do niego mamy więc od wielu lat, do gatunków egzotycznych natomiast – tak naprawdę od niedawna. Można wręcz powiedzieć, że sosnowe tarasy to w Polsce synonim tarasów tradycyjnych… Dlaczego więc nie zaufać sprawdzonemu rozwiązaniu? Klucz do sukcesu tkwi bowiem w odpowiedniej technologii przygotowania drewna sosnowego.
Dobrze, jeśli drewno tarasowe jest odporne na ścieranie, uszkodzenia czy zarysowania. Do najstabilniejszych gatunków egzotycznych zaliczają się tek i bangkirai, rodzimych – dąb. Najtwardsze gatunki to ipe, bilinga i massaranduba. Krajowe drewno tarasowe, czyli rzeczona sosna, jest natomiast miękkie i odznacza się niewielką stabilnością (odpornością na wilgoć). Kiedy nasiąknie wodą i wyschnie, łatwo się odkształca i pęka. Zestawienie wypada więc zdecydowanie na niekorzyść sosny. A jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by produkować z niej deski na taras.
Wystarczy, że sosnowe deski poddamy procesowi impregnacji ciśnieniowej. Pod wpływem dużego ciśnienia drewno nasączane jest środkiem impregnującym, które wnikają głęboko w drewno. Kilkugodzinny proces impregnacji pozwala usunąć wszelkie szkodniki, bakterie i drobnoustroje żyjące w drewnie i osłabiające jego właściwości.
Taki materiał to doskonały wybór, jeśli chodzi o taras. Drewno sosnowe ma bowiem także szereg zalet. To surowiec łatwy w obróbce, miękki, elastyczny. Dobrze się z nim pracuje w budownictwie, jest też przyjazny dla użytkowników produktów zeń wykonanych. Sosna doskonale amortyzuje obciążenia, jest ciepła w dotyku. Przyjemna i ciepła jest także barwa sosny. Aby na dłużej zachować jej atrakcyjną, jasną, słomkową barwę, należy zabezpieczyć deski preparatem chroniącym przed szarzeniem i ciemnieniem pod wpływem działania promieni UV. Poza tym powszechność surowca na naszym terenie sprawia, że jest to materiał o wiele tańszy niż np. drewno egzotyczne.
Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Was do sosny!